g1

Havuz türleri; 1 – yüzme havuzu, 2 – süs havuzu, 3 – jakuzi türleri olarak 3 ana gruba ayırılır. Zemin üstüne inşa edilen yüzme havuzları, boyutları, mütevaziliği, hafriyat probleminin olmaması nedeniyle maliyeti küçük olan havuz çeşitlerindendir.

Yüksekliği doğru oranlanan havuzlar,  çocuklar ve evcil hayvanların güvenliğini açısından işlevsel havuz türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Zemin içine inşa edilen havuzlar ise spor yapan kişiler için daha profesyonel kullanımlara hizmet eder.

İlk adım havuzunuzun şeklini ve genişliğini belirlemekten ibarettir. Bu yüzden öncelikle alanınızı ölçmelisiniz.

Yüzme Havuzu Nasıl Tasarlanır?

Yine istediğiniz donanım detaylarından sıcaklık düzenleyici, enerji tasarrufu sağlayan sistemler de sizi doğru teknolojilerle buluşturabilir. Sonraki adım ise havuzun estetik yönden görseline karar vermektir.

Havuz Yapım Aşamaları

Öncelikle havuzu projelendireceğiniz alanın ölçümü yapmalısınız. Ardından havuzun kenarına uygulanacak ızgara hacmini hesaplamalısınız (havuzun taşma durumları için) Havuz şekli için her zaman bahçenin geometrik şeklini göz önünde bulundurmalısınız.

Söz gelimi dikdörtgen, kare, yuvarlak veya altıgen bir havuzu, bahçenin krokisine göre belirleyebilirsiniz. Yine havuz derinliği, yer alacaksa çocuk  havuzu bölümü, duş, bahçenin su kaynağı ve su pompası bölümünü de projeye katmalısınız.