Decking, genelde dış mekan parkesi olarak kullanılan ahşap zemin kaplamasıdır. Decking tercihi yapılırken dış mekan koşullarıyla barışık olacak sert ağaçlar tercih edilmelidir. Özellikle Iroko (Afrika Teak’i), Teak, Tali ve benzeri ağaçlar tercih edilmeli ve ağaçların nem değerlerine dikkat edilmelidir. Dış mekan için kullanılacak decklerin nem değerleri 9% ile 14% arasında olmalıdır. Uygulama detayları olarak; zeminin kotlaması yapılır, zemine ahşap veya kutu profil olarak ızgaralar vidalanır gerekirse tutkallanır, sabitlenir, üzerine deckler havşa açarak üstten vidalanır veya gizli birleşim montaj elemanlarıyla vidalar görünmeyecek şekilde montaj yapılır, zımparası yapılır ve dış mekan koruyuculu yağ sürülür. Deckler yılda 2 defa her sezon öncesi hafifçe zımpara yapılarak teak yağı uygulaması sonucu ilk günki görünümüne geri döner ve ömrü uzar.

Kullanım alanları : Havuz kenarları, iskeleler, güneşlenme alanları, balkonlar, teraslar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, soyunma odaları, saunalar, bahçe / pergola / çardak zeminleri, banyo zeminleri, duş tekneleri, yat güverteleri, saksılıklar ve dış mekan dekoratif mobilyaları.

Deck  parkenin altına döşenen karkas sayesinde suyun hızlı ve etkili bir şekilde dışarı süzülmesini sağlanır.Deck malzemesinin ızgaraya montajında görünmez  plastik veya metal deck aparatları (klips)  kullanılmalıdır..Bu uygulamalar çoğunlukla yoğun kullanım alanları olan bölgelerde ve görsel zenginlik istenilen alanlarda tercih edilir.Uygulama işlemi diger uygulamalara göre daha zor olmasına karşın, dış şartlara dayanımı ve bakımı diğer uygulamalara göre daha iyidir.Özellikle otel ve cafeterya gibi görselliğe hitap eden mekanlarda  tercih edilmektedir

Teak ağacına özel armuzlu deck uygulaması vardır.Sadece tik ağacına yapılması uygundur.iroko gibi ağaçlarada uygulama yapılabilir ama en iyi olanı tik ağacına uyumludur.Armuzlu (mastikli) Teak uygulaması işlemi diğer uygulamalara göre daha zor olmasına karşın, dış şartlara dayanımı ve bakımı diğer uygulamalara göre daha iyidir.Yat,gemi güverteleri ve havuz kenarlarında özellikle oteller ve cafeler tarafından çoğunlukla talep edilmektedir..Armuzlu yapılacak teak deck , ızgaraların üzerine su kontrası döşenmeli üzerine deck montajı yapılmalıdır.Ahşap teak deck arasına 3-5 mm boşluk bırakılmalı ve boşluğa mastik-armuz dediğimiz yapıştırıcı sıkılmalıdır.